Jak zahájit rozhovor o paliativní péči?
Šestikrokový protokol pro sdělování špatné zprávy – SPIKES
S (Setting) – příprava na rozhovor. Předem si nastudujte dokumentaci, připravte soukromí v tiché místnosti, vypněte telefon, postavte židle proti sobě. Už by mělo být jasné, zda pacient přijde sám, nebo s blízkou osobou. V úvodu vymezte čas, který na rozhovor máte.
P (Patient perspective) – začněte pohledem pacienta. Zjistěte, jak rozumí svému zdravotnímu stavu. Ať mluví o tom, jaký byl před nemocí a co se chorobou změnilo.
I (Invitation) – získejte souhlas s předáním informace. Jak moc detailně chce být pacient informován o výsledcích vyšetření a prognóze?
K (Knowledge) – poskytněte informace. Pokud je to vhodné, začněte varovným výstřelem: „Obávám se, že pro vás mám špatné zprávy.“ Mluvte jednoduše, s pauzami, aby nemocný měl čas informace zpracovat. Po sdělení špatné zprávy by měl jako první promluvit nemocný.
E (Empathize) – reflektujte emoce, vyjádřete podporu. Zeptejte se pacientů, jak se po sdělení špatné zprávy cítí, nebojte se projevit vlastní emoce.
S (Summary and strategy) – dohodněte další postup. Mluvte o dalších krocích. Ověřte, zda pacient vše správně pochopil (ať sám shrne, co bylo řečeno a jak sdělí informaci blízkým). „Zjistěte také, kam půjde a jak stráví zbytek dne. Zjistěte, čeho se nejvíc obává, například bolesti. Jen tak mu budete schopni účinně pomoci,“ doporučuje Dr. Loučka.
Zdroj. https://cs.wikipedia.org/wiki/Karnofského_skóre#cite_ref-1
www.terapie.digital/kongresy/kongresy-domaci/ceska-onkologie-velkou-vyzvou-je-nastaveni-paliativni-pece.html?authToken=null#